Kilka prostych słów. Mądrych, niebanalnych, nienachalnych. Niestandardowa opowieść o miłości (która przecież nigdy nie jest standardowa), okraszona niestandardowymi ilustracjami.
W dopełniającej się w pełnej zgodzie z ascetyczną, oszczędną, delikatną kreską Tomasza Sysło snuje się delikatna subtelna saga, wzajemne wyznanie miłości i stawania się jej w tekście Doroty Hartwich. Proste prawdy, szeptana narracja tej propozycji budzą prawdziwą przyjemność w obcowaniu. Słowa padają w skrócie, rysunki dorzucają swój pełen zaangażowany dystanas w monologiczną, a po chwili dialogiczną, historię budzenia się, dojrzewania aż do spełnienia - miłości. Słowo i obraz w tej książeczce są jak jego bohaterowie, którzy w pewnym momencie mówią: "Pasujemy do siebie, choć nie jesteśmy tacy sami". To prześliczna, łagodna, niebanalna choć bajkowa opowieść dla zakochanych od lat dwunastu do stu dwunastu.
Whispered narrative evokes real pleasure when you read it. It's a beautiful, mellow and original though simply fairytale story for those in love, all ages - from twelve to one hundred and twelve.
Roman Kurkiewicz
Roman Kurkiewicz - felietonista tygodnika Przekrój, wykładowca Collegium Civitas, autor telewizyjnych i radiowych programów o książkach (wcześniej m.in. red. nacz. Przekroju, wicenaczelny Życia Warszawy, wieloletni redaktor Gazety Wyborczej, TVP, TV 4). W radiu TOK FM prowadzi program o książkach "Pod tytułem".
***
Kilka słów o książce...
Doroty Hartwich i Tomasza Sysło to w sam raz, by nie zagadać tematu i nie przygnieść lekkości pióra i piórka obojgu autorów. Władają oni tymi narzędziami znakomicie, co umożliwia im osiągnięcie godnej podziwu prostoty wyrazu przy jednoczesnym wrażeniu pełni wypowiedzi i poetyckiej aury, bez grzechu pretensjonalności, czy naiwnej dydaktyki. Najbardziej powszechny, ale i najtrudniejszy temat ze wszystkich, jakim jest miłość, zyskuje tu świeżość i energię wiosennego dnia. Prostota, o której mówię, jest tu jednak także wyrafinowaniem; rysunek Tomasza Sysło dyskretnie odwołuje się do prac takich mistrzów współczesności jak np. Pablo Picasso, Saul Steinberg czy Jerzy Panek, a poetyckie wersy ułożone przez Dorotę Hartwich niosą echa liryki Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Naturalność słów i obrazów, opowiadających o miłości w tej książce, trafi, jak sądzę, do serc czytelników nie tylko najmłodszych, ale i tych nastoletnich, i tych już dorosłych, i tych, których wrażliwość budzą najmocniej już tylko wspomnienia pierwszego zakochania.
The most common but most difficult issue - love. In this book it gains the freshness and energy of a spring day. The unaffectedness of its words and images will get at all the readers' hearts - the youngest, the teenage, the already-grown-up and those whose sensitivity can be only awakened by the memories of their first infatuation.
Mirosław Ratajczak
Mirosław Ratajczak - krytyk sztuki, redaktor działu krytyki i recenzji miesięcznika Odra
***
Dorota Hartwich i Tomek Sysło wzięli na warsztat jeden z najczęściej eksploatowanych tematów - miłość. I wyszła im rzecz wyjątkowa i oryginalna. Tam, gdzie słowo wydaje się niewystarczające - trafia kreska rysunku. Punktem wyjścia jest niemożność wyrażenia, ale w rezultacie lapidarne słowa razem z pomysłowym rysunkiem świetnie miłość opisują. Taką prostotę wyrazu bardzo trudno uzyskać. To się udało w tej pełnej uroku książeczce.
It's so difficult to achieve such simplicity of expression. It has been accomplished in this charming book.
Justyna Sobolewska
Justyna Sobolewska - dziennikarka, krytyk literacki. Redaguje dział książkowy w Przekroju. Publikowała w Tygodniku Powszechnym, Kresach, ResPublice Nowej. Współpracuje z Gazetą Wyborczą, Nowymi Książkami i Odrą. Doktorantka w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Mieszka w Warszawie.
***
Kilka prostych słów. Mądrych, niebanalnych, nienachalnych. Niestandardowa opowieść o miłości (która przecież nigdy nie jest standardowa), okraszona niestandardowymi ilustracjami. Oto, cytując autorów, na kartach tej książeczki "urosło coś niezwykłego".
A few simple words. Wise and delicate. A non-standard story of love (which never happens to be standard), embellished with non-standard illustrations.
Michał Nogaś
Michał Nogaś - dziennikarz i publicysta, od 2000 roku związany z Trójką Polskiego Radia, redaktor w dziale kultury.