Marek Bieńczyk

Urodzony w 1956 roku w Warszawie, pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, laureat NIKE 2012. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika „L'atelier du roman”. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jest autorem m.in.: „Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze”, „Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci”, „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty” (wyróżnienie Fundacji Kultury, nominacja do Nagrody Literackiej Nike), „Oczy Durera. O melancholii romantycznej”, „Przezroczystość”, „Księga twarzy” oraz "Nussi i coś więcej".
Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.), współpracuje z krakowskim Collegium Vini. Publikował i publikuje cykle felietonów na temat wina m.in. w „Magazynie” „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, miesięczniku „Forbes”, dwumiesięczniku „Magazyn Wino” i miesięczniku „Kuchnia”. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny „Wina Europy”.

Książki tego autora »    

« Wróć do listy książek

Marek Bieńczyk


© Wydawnictwo Format | English version