Dick Bruna, czyli "tata Miffy"

Dick Bruna urodził się 23 sierpnia 1927 roku w Utrechcie w Holandii, zmarł 16 lutego 2017 roku. Autor i ilustrator, twórca kultowej serii o Miffy. Swoją pracą wspomagał wiele organizacji pomocy humanitarnej, w tym UNICEF, Terre des Hommes i Czerwony Krzyż. O randze dorobku artystycznego Dicka Bruny świadczy fakt otwarcia w 2000 roku w Centraal Museum w Utrechcie jego muzeum prezentującej stale jego dorobek artystyczny.

Artysta miał troje dzieci i pięcioro wnucząt. Jego żona Irene, którą poślubił w 1953 roku, pełniła istotną rolę w tworzeniu książeczek o Miffy. Każda historyjka, zanim trafiła do rąk czytelników, podawana była bowiem jej wnikliwej ocenie.

Styl Dicka Bruny, poczynając od pierwszej jego książki “Jabłko” (1953), aż po jedną z ostatnich ”Kłapouch” (2006), wyznaczają przede wszystkim niezmienny minimalizm i uniwersalna szczerość. Prostota jego twórczości pozostawia wiele miejsca dziecięcej wyobraźni. Na rysunki Bruny składa się czarny kontur i intensywne, żywe kolory. Z jednej strony mamy mocną, odręczną kreskę, która oddaje szczerość przekazu i delikatność ekspresji.

"W moich książkach unikam pouczania dzieci. W zamian staram się dzielić tym wielkim cudem, jakim jest świat", powiadał autor przez wszystkie lata swojej twórczości.

fot. Ferry Andre de la Porte

Książki tego autora:
Miffy »     Miffy w zoo »     Urodziny Miffy »     Miffy, dziadek i babcia »     Miffy nad morzem »     Miffy i króliczątko »     Miffy w przedszkolu »     A ku ku, Miffy »     A ku ku, Miffy w zagrodzie »    

« Wróć do listy książek

Dick Bruna, czyli


© Wydawnictwo Format | English version