Nasi autorzyOlga Tokarczuk
OLGA TOKARCZUK Autorka powieści: "Podróż ludzi Księgi" (1993), "E. E." (1995), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998), "Ostatnie historie" (2004), "Anna In w grobowcach świata" (2006), "Bieguni" (2007), "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (2009), "Księgi Jakubowe" (2014). Jej książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi. Niektóre utwory doczekały się inscenizacji teatralnych i adaptacji filmowych (w 2017 roku na ekrany kin wszedł film „Pokot” Agnieszki Holland, oparty na „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, nagrodzony na Berlinale 2017). Laureatka wielu nagród, m.in. Nike (za „Bieguni” w 2008 roku i za „Księgi Jakubowe” w 2015), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszportu Polityki (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Brücke Berlin-Preis (2002) i – wraz z tłumaczem „Ksiąg Jakubowych" Janem Henrikiem Swahnem - Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie.
Więcej »
Bernard Friot
Francuski pisarz, ur. w 1951 r. Autor ponad 60 książek dla dzieci i młodzieży. Zanim został autorem był nauczycielem, który pisał opowiadania wraz z uczniami, podczas lekcji. Do dziś z pasją obserwuje dziecięce sposoby opowiadania, lekkość i łatwość, z jaką dzieci łączą rzeczywistość z fikcją. Sam siebie nazywa „pisarzem publicznym” – utrzymuje stały kontakt z młodymi czytelnikami, by wciąż odnajdywać w sobie emocje i obrazy, z których potem powstają opowieści, często wprost inspirowane dziecięcą wyobraźnią. W centrum jego zainteresowań jest czytelnik – według Friota czytanie jest aktem twórczym, tak jak pisanie. Lektura tekstu ma zachęcać czytelnika do swobodnego tworzenia własnej interpretacji. Historyjki na raz są bestsellerem we Francji, przetłumaczono je na wiele języków. fot. Y.Petit
Więcej »
Joanna Concejo
Joanna Concejo Urodziła się w 1971 roku w Słupsku, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Grafiki. W 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiadła na stałe we Francji. Współpracuje z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole – Macerata/Włochy. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce. « Książę w cukierni » wyd. FORMAT jest najnowszą książką z jej ilustracjami.
Więcej »
Iwona Chmielewska
Iwona Chmielewska – ur. 1960, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki tzw. picture books. Jej publikacje ukazały się w Korei Południowej, Japonii, Chinach, Meksyku, na Tajwanie, w Portugalii, Hiszpanii i w Niemczech. Czytelnicy w Polsce znają ją z książek „Dzień dobry, Europo!”, „O wędrowaniu przy zasypianiu”, „Domowe duchy”, „Pamiętnik Blumki”, "Kłopot". Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 r. i ilustratorski Oskar, czyli Bologna Ragazzi Award, zdobyty na bolońskich targach książki dla dzieci w 2011 r. oraz w 2013 r.
Więcej »
Janosch
Człowiek legenda, najwybitniejszy żyjący śląski pisarz i grafik, autor ponad 300 książek dla dzieci o milionowych nakładach, przetłumaczonych na 70 języków świata. Wyróżniony został 18 nagrodami, otrzymał francuskie i niemieckie nagrody za książki dla dzieci i młodzieży, dwukrotnie przyznano mu Złoty Medal na Biennale Ilustracji w Bratysławie.
Więcej »
Gérard Moncomble
Jeden z najbardziej znanych francuskich autorów książek dla dzieci. Wydał ich ponad sto w najbardziej prestiżowych francuskich i belgijskich wydawnictwach. Zostały przełożone na wiele języków (m.in. na niemiecki, hiszpański, angielski, japoński, norweski, fiński, grecki, duński, koreański).
Więcej »
Grażyna Auguścik
Wokalistka, aranżer, kompozytor, producent i lider własnego zespołu. Ma na koncie trzynaście płyt solowych. Koncerty – jak sama mówi – mają dla niej moc uzdrawiającą. Śpiew jest dla niej aktem wyzwolenia.
Więcej »
Jarosław Bester
Akordeonista, kompozytor, twórca Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band). Uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i na świecie.
Więcej »
Marek Bieńczyk
Pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista i enolog. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Laureat Nagrody Literackiej Nike 2012.
Więcej »
Tomasz Broda
Tomasz Broda (ur. 1967 w Kaliszu) – artysta plastyk, rysownik, scenograf, autor kostiumów teatralnych, karykaturzysta. W 1986 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu, studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na wydziale malarstwa, grafiki i rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w 1992 w pracowni projektowania graficznego profesora Jana Jaromira Aleksiuna. Zajmuje się ilustracją prasową i książkową, plakatem, rysunkiem, malarstwem, scenografią, projektowaniem kostiumów teatralnych. Tworzy maski i lalki z przedmiotów codziennego użytku, które prezentował w swoich cyklicznych, autorskich występach w ramach programów telewizyjnych: „Magazynio” w TVP, „Brisant” w TV ARD, „Wieczór z Jagielskim” w TVP, „Sesamstrasse” w TV ARD. Publikował rysunki i ilustracje w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Odrze”, Słowie Polskim i Muzie. Zilustrował książki: „Zrób sobie Wrocław” z tekstem Mariusza Urbanka, „Puszka – cacuszko” z tekstami Lecha Janerki i „Przygody przyrody” z wierszami Zbigniewa Macheja. Zaprojektował scenografię i kostiumy do przedstawień teatralnych: „Szopka Tyma z Brodą” – Teatr Powszechny w Warszawie, 1998; „Wiatry z mózgu” – Teatr Polski we Wrocławiu, 2005 (Gala Przeglądu Piosenki Aktorskiej) oraz kostiumy do przedstawienia „Śmierdź w górach” – Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 2006. Prowadzi program „Zrób sobie gębę” w soboty i niedziele w TVP Rozrywka.
Więcej »
Dick Bruna, czyli
Dick Bruna urodził się 23 sierpnia 1927 roku w Utrechcie w Holandii, zmarł 16 lutego 2017 roku. Autor i ilustrator, twórca kultowej serii o Miffy. Swoją pracą wspomagał wiele organizacji pomocy humanitarnej, w tym UNICEF, Terre des Hommes i Czerwony Krzyż.
Więcej »
Marcin Dopieralski
Artysta plastyk, absolwent Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu i Akademii Sztuk Pięknych w Reykjaviku. Pracuje jako konserwator zabytków, wykonuje oprawy dźwiękowe do prezentacji multimedialnych, reklam; zajmuje się edycją i obróbką filmów.
Więcej »
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Prozaik, autor książek: Wariat, Raz, dwa, trzy, Dom Róży, Krysuvik, Kołysanka dla wisielca, Rzeczy pierwsze, przełożonych na na wiele języków i publikowanych m.in. we Włoszech, Francji, Austrii, Norwegii, Serbii, Bułgarii i Słowacji; nominowany do nagrody literackiej Nike 2007; finalista Paszportów Polityki 2007.
Więcej »
Adam Wójcicki
Absolwent Liceum Plastycznego w Katowicach, dyplom w pracowni grafiki warsztatowej Grzegorza Mitręgi. Grafikę warsztatową studiował w latach 2008-2009 na wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, obecnie jest studentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Więcej »
Jerzy Głuszek
Malarz, rysownik, ilustrator. Najlepiej czuje się pomiędzy rysunkiem a malarstwem, czyli w technice pasteli. Motyw ryb przewija się u niego począwszy od znaku zodiakalnego po najnowsze ilustracje. Zawdzięcza im (i nie tylko) wiele nagród.
Więcej »
Dorota Hartwich
Dziennikarka, publicystka, krytyk sztuki. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Uniwersytecie Charlesa de Gaulle’a w Lille, we Francji. Z wykształcenia romanistka i filozof.
Więcej »
Lech Janerka
Autor, kompozytor, wokalista, fan The Beatles. Nagrał płyty: "Klaus Mitffoch" (1985), "Historia podwodna" (1986), "Piosenki" (1989), "Ur" (1991), "Bez prądu" (1993), "Bruhaha" (1994), "Dobranoc" (1997), "Fiu, fiu" (2002), "Plagiaty" (2005).
Więcej »
Tomasz Kałwak
Kompozytor, aranżer, instrumentalista. Muzyk ceniący przede wszystkim elastyczność i wszechstronność, zarówno w sztuce, jak i życiu. Porusza się w wielu stylistykach, bo muzykę dzieli – podobnie jak ludzi – na wartościową i bezsensowną.
Więcej »
Jagoda Kidawa
Ilustratorka, zuch dziewczyna, i lubi malować, i rysować, i zwierzątka też. Poza tym jest piękna i mądra, i zdolna, i skromna (po Mamusi).
Więcej »
José Manuel Albán Juárez (Manolo)
Urodził się w Szczecinie i natychmiast zajął się wydobywaniem dźwięków ze wszystkich rzeczy i zjawisk, które go otaczały. Gdy miał sześć lat, zaczął grać na skrzypcach, lecz porzucił je szybko, na rzecz nieskończonego świata instrumentów perkusyjnych.
Więcej »
Adam Oleś
Wiolonczelista, geolog, pasjonat dialogu muzycznego w każdej formie. Za pomocą instrumentu przywołuje nie zawsze uczesane dźwięki. Rozgląda się wokół w poszukiwaniu nowych smaków, ceni te zamknięte w butelce wina.
Więcej »
Paweł Pawlak
Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, oprawą obrazów, a ostatnio bajkopisarstwem. Zilustrował ponad sześćdziesiąt książek dla dzieci, współpracując z wydawcami z kilku kontynentów.
Więcej »
Tomasz Jakub Sysło
Grafik, designer, malarz, czasem didżej. Wrocław to dla niego stan świadomości, tam żyje i tworzy. Żonaty cudnie, trzecie miejsce w jego smarcie f2 zajmuje pies Frida.
Więcej »
Simms Taback
Simms Taback urodził się (1932) i wychował w dzielnicy Bronx Nowego Jorku, w rodzinie żydowskiej, która do USA przyjechała ze wschodniej Polski. Ukończył studia w High School of Music and Art and Cooper Union. Stworzył i zilustrował ponad 40 książek dla dzieci.
Więcej »
Tomi Ungerer
Urodzony w 1931 roku w Strasburgu, światowej sławy ilustrator, autor ponad 70 książek dla dzieci. Laureat wielu nagród, m.in. prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury i ilustracji dziecięcej – Prix Hans Christian Andersen (1998).
Więcej »
Antoni Wajda
Jeden z najoryginalniejszych artystów młodego pokolenia, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo i grafikę; najbardziej znany jest z futerkowych kolaży i karykaturalnych rysunków komentujących rzeczywistość.
Więcej »
Przemysław Wechterowicz Autor książek obrazkowych. Debiut: „Wielkie marzenia” (2008). „Anastazy”, „W pogoni za życiem” czy „Gwiazdka z nieba" to tylko niektóre opublikowane tytuły. Jego książki tłumaczone były na osiemnaście języków. Za „Proszę mnie przytulić” został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2014).
Więcej »
Wojciech Widłak
Urodził się dawno temu w Krakowie. Mieszkał w Elblągu, Moskwie i Warszawie. Z wykształcenia specjalista do spraw stosunków międzynarodowych, z którymi na szczęście (jak sam mówi) nie miał nic wspólnego. Autor obsypanej nagrodami serii opowiadań o Panu Kuleczce.
Więcej »
Agnieszka Wolny-Hamkało
Poetka i publicystka urodzona (1979) i mieszkająca we Wrocławiu. Autorka tomów poetyckich „Mocno poszukiwana” (1999), „Lonty” (2001), „Gospel” (2004), „Ani mi się śni” (2005) i „Spamy miłosne” (2007).
Więcej »
Preeti Agrawal
Dr Preeti Agrawal jest doktorem nauk medycznych, specjalistą II stopnia ginekologii i położnictwa. Ukończyła studia medyczne w S.M.S. Medical College Jaipur w Indiach w 1990 roku.
Więcej »
Wystawa Pawła Mildnera
Wystawa Pawła Mildnera Na naszych ścianach w Cocofli obecnie gościmy plakaty Pawła Midnera

Więcej »
Spotkanie z Joanną Concejo w piątek 7 grudnia
Spotkanie z Joanną Concejo w piątek 7 grudnia Melancholia i humor, czyli o dziecku w dorosłym.

Więcej »
Cocofli Dzieciom - niedzielne warsztaty
Niedziela,
30 grudnia 2018 o 11:00 – 13:30

Więcej »
O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki
Alicja w krainie czarów
© Wydawnictwo Format | English version